Мекотели може да бъде забавление за всеки

Мекотели може да бъде забавление за всеки

Мекотели може да бъде забавление за всеки

Blog Article



Освен историческото си значение като източник на храна - особено в Далечния изток и Средиземно море - мекотелите са допринесли по много начини за човешката цивилизация. Черупките на каури (вид малки коремоноги) са били използвани като пари от местните групи, а перлите, които растат в стриди, в резултат на дразнене от пясъчни зърна, са били ценени от незапомнени времена.

За повеќе информации, погледајте ги Условите на употреба.

Циркулаторниот систем е од отворен тип и е составен од срце со преткомора и комора, крвни садови и лакуни.

Но може би това дали са умни или глупави е по-маловажно от факта, че са направо удивителни от първото до последното пипало. Омагьосващи са.

За нас Услуги Блог Контакти Полезни връзки

Кръвта на обикновено е безцветна и съдържа клетъчни елементи, наречени амебоцити. В кръвта на някои охлюви и при главоногите съдържа хемоглобиноподобното вещество хемоцианин, което съдържа мед, вместо желязо.

Страници за одјавени уредници дознајте повеќе Придонеси

"Най-влиятелните личности от древността" Открийте древни гробници и съкровища!

Мекотелите са разделнополови (миди и главоноги) и хермафродитни(повечето охлюви) видове. Развитието им е пряко (при някои коремоноги и при главоногите) или чрез метаморфоза - с ларва трохофора и велигер, а при сладководните миди - с ларва глохидиум.

Со исклучок на цефалоподите, мекотелите се во голема мера нежни вегетаријанци. Копнените гастроподи како што се полжавите и голтките јадат растенија, габи и алги, додека огромното мнозинство на морските мекотели (вклучувајќи ги и бивалвите и другите видови кои живеат во океаните) опстојуваат од растителна материја растворена во водата, која ја внесуваат со хранење со филтер.

Мекотелите са голяма и добре обособена в морфологично отношение група безгръбначни животни. По-важните и характерни белези, отличаващи типа от други, са:

Прикритието на октоподите има три главни елемента. Единият е цветът. Октоподите генерират цветове чрез система от пигменти и отразители. Пигментите се съдържат в хиляди миниатюрни сакчета в най-горния слой на кожата. Когато сакчетата са затворени, приличат на миниатюрни лунички. За да покаже пигмента, октоподът свива мускулите около сакчето, като така го отваря и разкрива цвета. В зависимост от това мекотели какъв набор от сакчета отваря или затваря октоподът, той мигновено може да създаде шарки като ленти, ивици или петна.

Голям рак пустинник в своята черупка назаем минава покрай нас. А там, върху една скала, има малък водораслов октопод.

Направо към съдържанието Главно меню Главно меню

Report this page